این تهران مخوف

0

عصر دیجیتال، به صورتی انکارناپذیر با رسانه های اجتماعی مثل فیس بوک، توییتر، اینستاگرام و یوتیوب و در ایران تلگرام و کمابیش آپارات و تلویریون های اینترنتی و سرویس های استریم آنلاین مثل نتفلیکس و آمازون شناخته شده است. این شبکه ها از آغاز پیدایش خود دسترسی به حجم انبوهی از اطلاعات را تسهیل کردند و از طریق شهروند- خبرنگاران خود که هر کدامشان دوربینی بودند برای ثبت وقایع، رسانه های سنتی را به صورتی گسترده و عمیق به چالش کشیدند. انقلاب مدرن این بار به شکل دیجیتال، اتفاق افتاد تا گام بلندی باشد در تحقق رویای دهکده جهانی ما انسان ها. انحصار با عصر دیجیتال روز به روز بیشتر شکسته شد و کاربردهای رسانه های مدرن هم به همین منوال به سرعت تغییرکرد و چه بسیار ایده های جدید که در هر چه بیشتر از بین بردن اصول قدیم و یافتن آزادی های جدید به کار گرفته شدند.
یکی از این ایده ها برای نفی تسلط تلویزیون های انحصاری سریال‌های اینستاگرامی بودند. وقتی اینستاگرام در سال ۲۰۱۳ برای اولین بار امکان به اشتراک‌گذاری ویدیو تا سقف ۱۵ ثانیه را راه اندازی کرد به نظر نمی رسید در این مدت زمان کم و آن هم در قطع مربعی اینستاگرام بتوان سریال تولید کرد. با این وجود از همان سال اول سریالِ «دوستان بیابانی» (Desert Friends) به‌عنوان اولین سریال اینستاگرامی روی این شبکه اجتماعی قرار گرفت. سریالی فانتری و علمی تخیلی درباره سه دوست که برای دیدن پدیده سوپرمون (اَبَر ماه) به بیابان‌ می‌رفتند اما با دیدن نوری ناگهان دویست سال در زمان جلوتر رفته و در سیاره‌ای ناشناخته فرود می‌آمدند و حالا باید طبق پیشگویی‌ها، زمین را از شر بیگانگان نجات می‌دادند.

بعدها سریال طنز «چالش هنری» (Artistically challenged) و سریال جنایی (Shield 5) هم با تبلیغات گسترده‌تر در اینستاگرام منتشر شدند. در مقابل اینستاگرام هم با دیدن این حجم از خلاقیت شهروندانش امکانات خود را افزایش داد و حداکثر زمان ویدیو را ۶۰ ثانیه تعیین کرد و قطع فیلم ها را به اختیار مخاطبان گذاشت. بعد از این بود که ایرانی ها هم که در این زمینه‌ها دست کمی از دنیای غرب ندارند، دست به کار شدند و برای رهایی از دستورات ارشاد و تلویزیون هم که شده به ساختن سریال اینستاگرامی روی آوردند.
اولین سریال اینستاگرامی ایران «اکیپ»، روایتگر داستان پنج دوست قدیمی بود که طرح اصلی خود را از Friends گرفته بودند و در هر قسمت داستانی جدید روایت می شد.


اما Tehrun دومین سریال اینستاگرامی ایران یک سریال جدی با سر و شکلی به مراتب بهتر از اکیپ در سال گذشته روی شبکه اینستاگرام قرار گرفت. در خلاصه داستان آن آمده که عرفان و سهیل در گردش‌های روزانه شان در شهر برای سوار کردن دخترها با دختری کر و لال مواجه می‌شوند. دختر با دیدن پیامی با عجله از ماشین پیاده می‌شود اما به سختی تصادف می‌کند. آن‌ها دختر را سوار ماشین می‌کنند تا به بیمارستان برسانند. عرفان پیامک‌های او را می‌خواند و می‌فهمد پای پول زیادی در میان است. از طرف خودش به خلافکارها پیامک می‌دهد و داستان آغاز می شود.
تاکنون دو فصل از این سریال در قالب اپیزودهای یک دقیقه ای در صفحه اینستاگرام @teh_runn قرار گرفته است و فصل سوم این سریال هم در حال نگارش است. در «تهران» ما با گروهی جوان اما کاملا حرفه ای و جسور طرف هستیم که برای تمام اجزای کارشان وقت گذاشته اند و از پسِ این مدیوم تازه فاقد سانسورهای سخت گیرانه، به خوبی برآمده اند.
این سریال به تازگی با تدوینی مجدد در قالب دو قسمت در تلویزیون اینترنتی نماوا هم پخش شده است و می توان آن را بدون پرداخت هزینه ای تماشا کرد.

تیزر سریال اینستاگرامی تهران:

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
نام خود را وارد کنید