معرفی فیلم «سوگلی» (The Favourite) ساخته‌ لانتیموس

به همراه تیزر و لینک دانلود

0

فیلم کمدی- درام «سوگلی» (The Favourite) آخرین ساخته‌ی کارگردان یونانی، یورگوس لانتیموس هم به ایران رسید. البته این نسخه‌ی از آب گذشته نسخه‌ی بازبینی شده‌ مخصوص جشنواره‌هاست که طبق سنت این چند سال با کیفیت دی وی دی اسکرین تنها چند روز بعد از اکران جهانی برای دانلود در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد. و البته باید گفت که کیفیت آن برای دوستداران لانتیموس که حتی یک روز انتظار بیشتر هم برای دیدن تحسین شده‌ترین اثرِ کارگردانِ محبوبشان را غیر قابل تحمل می‌دانند، کیفیت قابل قبولی است.
لانتیموس ۴۵ ساله فیلمسازی را از سال ۲۰۰۱ شروع کرد و هشت سال بعد با فیلم «دندان نیش» (Dogtooth) توجه منتقدان را به سوی خود جلب کرد. این فیلم آنقدر عجیب و غریب و غیر متعارف و در عین حال مبتکرانه و نبوغ آمیز بود که جایزه‌ی بخش نوعی نگاه جشنواره کن را برای لانتیموس به ارمغان آورد. آنچه او در «دندان نیش» به پرسش می‌گذارد، نه فقط ماهیتِ کانون گرم خانواده، که در یک گامِ رادیکال رو به جلو، ساختارِ زبان به عنوان یک محدوده است که تفاسیر ازلی/ابدی بسیاری را موجب شده است.
پس از «دندان نیش» و البته فیلم کمتر دیده شده‌ی «آلپ» (Alpen)، لانتیموس در فیلم بعدی‌اش دنیای سرد ۱۹۸۴‌ای ‌اش را با مولفه‌های پررنگ‌تری بنا کرد و با «خرچنگ»‌اش توانست خود را کاملاً به جمع نسل جدیدِ فیلمسازانِ مدعی پرتاب کند و مخاطبان جدی و پر و پا قرصی برای خود فراهم کند. دیستوپیای «خرچنگ»، در جشنواره کن ۲۰۱۵ جایزه‌ی ویژه‌ی هیئت داوران را برای لانتیموس به ارمغان ‌آورد. اما هنوز مزه‌ی تلخ خرچنگ زیر زبان دنیا بود که لانتیموس از کلاه جادویش «کشتن گوزن مقدس» (The Killing of a Sacred Deer) را بیرون کشید و این بار سراغ «ایفی ژنی» اوریپید رفت و نشان داد که همچنان می تواند با خانواده ها و جوامع غیر متعارفِ سرد و نبوغ‌آمیزش داستان‌هایی تعریف کند که مخاطبان را روی صندلی‌هاشان میخکوب و بعد فریز کند. از این فیلم بود که دیگر بسیاری از دوستداران لانتیموس او را رسماً در حد مولفانی چون کوبریک، بونوئل، لینچ و لارس فون تریر دانستند که با تاثیرپذیری از دنیای آنها، دنیای خاص خود را ساخته است و البته در مقابل بسیاری هم بودند که روند فیلمسازیِ لانتیموس را تنها کاریکاتوری از جهان کوبریک و دیگرانی که نامشان گفته شد قلمداد کردند.
حالا لانتیموسِ عجیب و غریب این بار با «سوگلی» برگشته است. داستانی با پس زمینه واقعی، در بریتانیای اوایل قرن ۱۸ که در حال جنگ با فرانسه است. ملکه “آن” (الیویا کلمن) که به نظر می رسد این عنوان برایش باری غیر قابل حمل است، حالا بر تخت سلطنت نشسته است و بهترین دوستش سارا چرچیل (ریچل وایس) به جای او به امور حکومت رسیدگی می کند، تا اینکه ابیگل (اما استون) از راه می رسد و به عنوان خدمتکار جدید در قصر مشغول به کار می شود. به این ترتیب سه راس مثلث لانتیموس کامل می شود؛ سه زن! ابیگل و سارا که هر کدام به نوعی خود را به ملکه «آن» نزدیک می کنند و در طول فیلم دست از رقابت با یکدیگر بر نمی دارند. رقابت در قدرت و در زنانگی. بسیاری این فیلم را از این منظر با فیلم «همه چیز درباره ایو» ساخته‌ی «من کیه ویچ» در سال ۱۹۵۰ مقایسه کرده‌اند.
فیلم «سوگلی» در ظاهر کمدی است. البته بهتر است بگوییم رشته هایی آن را به کمدی وصل می کند. و اصلا درست‌تر است که بگوییم یک کمدیِ لانتیموسی است. شوخی‌های تلخ لانتیموس با ژانر با آنچه از «کمدی» به ذهن متبادر می شود فاصله زیادی دارد. با این همه سوگلی موفقیت دیگری در کارنامه لانتیموس بوده و حتی می‌توان گفت سوگلیِ موفقیت های او بوده است. فیلم در زمان کمی که از اکران آن می گذرد، با فروش ۱۴ میلیون دلاری اش پر مخاطب ترین اثر کارگردان به حساب می‌آید. نظر منتقدین هم این بار در فصل جوایز با مخاطبین همسو بوده و فیلمِ لانتیموس تقریبا لیست جوایز را در هر زمینه‌ای درو کرده است و قطعاً یکی از فیلمهای پر امید اسکار امسال هم خواهد بود.


سوگلی ساخته یورگوس لانتیموس«سوگلی»
The Favourite
کارگردان: یورگوس لانتیموس
فیلمنامه: تونی مک‌نامارا، دبورا دیویس
بازیگران: الیویا کلمن، ریچل وایس، اما استون
ژانر: درام، کمدی
مدت زمان فیلم: ۱۱۹ دقیقه
کشور: ایرلند، انگلیس، آمریکا
زبان: انگلیسی
سال اکران: ۲۰۱۸

دانلود فیلم «سوگلی» با کیفیت DVDSCR

دانلود زیرنویس فارسی


 

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
نام خود را وارد کنید