بی رحمی تحمل ناپذیر اسکار(قسمت دوم)

0
اسکار

۶- اتوبوسی به نام هوس (۱۹۵۱)
کارگردان: الیا کازان
برنده ی آن سال: یک آمریکایی در پاریس (وینسنت مینه لی)
یک اقتباس فوق العاده ازنمایشنامه ی مشهور تنسی ویلیامز که اتفاقا خودش هم فیلمنامه ی آن را نوشت. شاهکاری برجسته و جسورانه از الیا کازان. هنگامی که فیلم برای نخستین بار منتشر شد طوفانی از انتقاد را به همراه آورد. فیلمی غیر اخلاقی ، فاسد و گناه آلود از نگاه منتقدان. البته بعد از سانسورهایی که توسط استودیوی برادران وارنر روی فیلم صورت گرفته بود، الیا کازان کارگردان فیلم مجادله ی زیادی بر سر سانسورها با سران شرکت وارنر کرد ولی در نهایت مقداری از فیلم برای پخش سانسور شد. برای سال ها تصور می شد که قسمت های سانسور شده ی فیلم گم شده ولی پس انتشار نسخه ی کامل فیلم در سال ۱۹۹۳ متوجه شدیم که فیلم چقدر جسورانه ساخته شده بود. فیلم در دوارده رشته نامزد اسکار شد اما فقط چهار جایزه را بدست آورد. مارلون براندو اسکار بهترین بازیگری را نگرفت و این جایزه به همفری بوگارت برای بازی در ملکه ی آفریقایی رسید. اما می توان گفت هیچ ایفای نقشی به اندازه ی ایفای نقش براندو در نقش استنلی کووالسکی- قهرمان خشن و متعفن تنسی ویلیامز- بر روی شیوه ی بازیگری مدرن سینما تأثیر نگذاشته است.

۷- نیمروز( ۱۹۵۲)
کارگردان : فرد زینه مان
برنده ی آن سال: بزرگترین نمایش روی زمین (سیسیل بی. دومیل)
در کنار موسیقی جاز و ادبیات قرن بیستم، وسترن اصیل ترین فرم هنری زاده شده در آمریکا است و بدون تردید نیمروز یکی از بهترین وسترن های تاریخ سینماست و یکی از شاهکارهای فرد زینه مان که البته کاملا به قواعد وسترن کلاسیک پایبند نمی ماند و به قول مخالفانش این یک وسترن برای کسانی است که علاقه ای به وسترن ندارند و شاید همین امر باعث شد تا اعضای آکادمی هم که معمولا در برابر تغییرات دیر واکنش مثبت نشان می دهند جایزه بهترین فیلم را به درام خنثی دومیل بدهند.

۸- شب شکارچی
کارگردان: چارلز لاتن
برنده ی آن سال: مارتی (دلبرت مان)
بازیگر شاخص سینما، چارلز لاتن در تنها اثری که کارگردانی کرد دست به کار شگفت انگیزی زد.شب شکارچی هنوز که هنوز است اثری چند بعدی، گیج کننده و سوال برانگیز به نظر می رسد. ظرافت بکار رفته در پردازش داستان به قدری زیاد و پرمعنی است که تنها با دیدن این اثر و لذت بردن از آنهاست که به درستی مفهوم آن دریافت می شود. موسیقی های محلی با مضامین مذهبی، تدوین غیر متعارف ولی جذاب در نقاط حساس داستان، استفاده ی هنرمندانه نور و سایه در این فیلم چنان در کنار دیگر عوامل درست بکار گرفته شده بودند که تاثیر مضامین بر ذهن مخاطب را، چه در زمینه ی انتقال مفهوم تک تک نما ها، و چه به عنوان آیتمی معنی دار در خط سیر کلی داستان، به حد کم نظیری می رساندند. این فیلم در اسکار اصلا نامزد دریافت جایزه هم نشد. البته تماشاگران هم با بی میلی با فیلم برخورد کردند و باعث شدند چارلز لاتن بعد از اکران فیلم و سرخوردگی اش ، سوگند یاد کند که دیگر فیلمی نمی سازد.

۹- جویندگان (۱۹۵۶)
کارگردان: جان فورد
برنده ی آن سال: دور دنیا در هشتاد روز (مایکل اندرسن)
جان فورد برنده اسکارهای متعددی شده بود اما این فیلم که در نظر گروه کثیری از منتقدان بهترین وسترن تاریخ سینماست، حتی در یک رشته هم نامزد دریافت جایزه اسکار نشد. فورد در جویندگان از محدوده های مرسوم خویش فراتر رفته، عمیق ترین اعتقاداتش را در بوته آزمون نهاده و تا آن جا خطر کرده که حتی از حد انتظارمان نیز پیش تر می رود. قهرمانش، جان وین، آمیزه ی بی ثباتی است از تمامی پارادوکس هایی است که فورد از دلیجان به بعد در قهرمان های وسترن خویش ترسیم کرده بود. نمونه ی اعلای وسترن و نمونه ی بی سلیقگی تحمل ناپذیر اسکار.

۱۰- سرگیجه (۱۹۵۸)
کارگردان: آلفرد هیچکاک
برنده ی آن سال: ژی ژی (وینسنت مینه لی)
ربکا تنها فیلم هیچکاک است که برنده ی اسکار بهترین فیلم شد و خود او هیچوقت جایزه بهترین کارگردانی را نگرفت. همین موضوع به قدر کافی قدر و ارزش اسکار را تنزل می دهد و وقتی پای سرگیجه در میان باشد بیش از پیش داستان اسکار شگفت انگیز می شود. سرگیجه پیچیده ترین و ماهرانه ترین اثر هیچکاک است که با هر بار دیدنش بیشتر مورد تمجید قرار می گیرد و شیفتگی تان نسبت به آن بیشتر و بیشتر می شود. بسیاری سرگیجه را شاهکار اصلی و یگانه ی هیچکاک می خوانند و گذشت نیم قرن از ساخت آن توانسته خود اثر را – همچون مادلین (کیم نواک) در چشم اسکاتی – هوش رباتر کند. همچنین این فیلم بهترین بازی جیمز استوارت را دارد و همان طور که قابل حدس است اسم او حتی در میان نامزدها هم نیست.غم انگیز تر آنکه در آن سال فیلم بسیار معمولی ژی ژی برنده ی ۹ جایزه اسکار شد که تا آن زمان هیچ فیلمی به این رکورد دست نیافته بود.

ادامه دارد…

قسمت قبل

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
نام خود را وارد کنید